Klienci coraz częściej wyrażają zainteresowanie osłonami z napędem elektrycznym. O ile w przypadku przesłon zewnętrznych np. rolet elewacyjnych czy rolet typu screen napęd tego typu stał się już standardem, to w przypadku osłon wewnętrznych dodatkowy koszt w postaci dopłaty za możliwość sterowania przyciskiem cyz pilotem jest raczej traktowana jako niekoniecznie potrzebny gadżet.
Faktem jest jednak, że dostajemy od Klientów wiele zapytań na temat osłon okiennych sterowanych elektrycznie i poniżej postaramy się opisać kilka najczęściej pojawiających się zagadnień:
Czy istnieje możliwość skonfigurowania osłon z dostępnymi na rynku systemami Smart Home?
Tak, a przynajmniej w większości przypadków nie wymaga to montażu dodatkowych przekaźników. Producenci osłon wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Klientów i używają napędów kompatybilnych z najpopularniejszymi sterownikami w tym Google Home czy Apple Home. Dzięki wyborze odpowiednich rozwiązań systemowych i osłon okiennych zyskujemy możliwość sterowania osłonami poprzez aplikację w telefonie lub za pomocą pilota. Każdorazowo należy określić żądane funkcje systemu i potwierdzić możliwość ich zestawienia z istniejącym systemem na etapie zamówienia.
Czy zawsze konieczne jest kucie w ścianach i doprowadzenie sieci elektrycznej do okna?
Nie, wielu producentów uwzględnia już w swojej ofercie osłony z zasilaniem bateryjnym lub coraz częściej spotykanym i wybieranym przez klientów systemem solarnym. Baterie umieszczane są w kasetach osłon i są w zasadzie niewidoczne. Jedynym minusem zastosowania osłon zasilanych napędem bateryjnym jest konieczność ładowania osłony poprzez specjalną ładowarkę. “Żywotność” baterii zależy od wielu czynników np. od częstotliwości użytkowania takiej osłony. W większości, przy sporadycznym użytkowaniu osłony wymagają jednak ładowania raz na kilka miesięcy.
Kiedy najlepiej zaplanować montaż osłon okiennych sterowanych elektrycznie?
Niewątpliwie najlepiej zastanowić się i zdecydować w początkowych fazach remontu czy też budowy. Pozwoli to na dostosowanie sieci elektrycznej do przyszłych osłon okiennych, bez konieczności ponoszenia w późniejszym czasie kosztów przeróbek. Dobrze rozplanowany sposób działania i dostosowanie miejsca realizacji do wybranych typów osłon usprawni i zmniejsza koszty realizacji. Montaż osłon z napędem elektrycznym warto rozważyć w przypadku dużych szkleń (gdzie sterowanie ręcznie będzie uciążliwe ze względu na wagę osłony, jak np. w przypadku żaluzji drewnianych (gdzie przy dużych otworach okiennych sterowanie ręczne wymaga podziału na mniejsze sztuki dla komfortowego użytkowania) lub gdy osłony są trudno dostępne, zlokalizowane kilka metrów nad podłogą lub z utrudnionym dostępem (np. na klatce schodowej lub na oknach dachowych).
Czy zajmują się Państwo kompleksową realizacją usługi wraz z doprowadzeniem sieci elektrycznej?
Nie, nie podejmujemy się przeróbki sieci elektrycznej. Nasz zakres usługi obejmuje pomiar, montaż wraz z podłączeniem osłony okiennej do przygotowanej sieci. Jesteśmy w stanie również podpowiedzieć jak przygotować sieć (gdzie powinno znaleźć się wyprowadzenie kabli) aby osłona prawidłowo działała i wszystko wyglądało spójnie.
Czy stać mnie będzie na osłony ze sterowaniem elektrycznym?
Odpowiedź na to pytanie zależy od każdego Klienta indywidualnie, a zwłaszcza od budżetu jaki chce przeznaczyć na osłony. Na rynku jest dostępnych wiele systemów, rozwiązań i producentów sterowników elektrycznych. Zawsze staramy się zaproponować i przedstawić najbardziej korzystną ofertę, dopasowaną do oczekiwań klienta i sytuacji montażowej. Na pewno na etapie remontu warto rozważyć przygotowanie sieci do późniejszej ewentualnej instalacji osłon z napędem elektrycznym.
Jakie są najpopularniejsze dostępne na rynku sposoby sterowania osłonami elektrycznymi?
Do najczęściej spotykanych należą systemy sterowania: przyciskiem naściennym, pilotem czy też poprzez aplikację na smartfona. W przypadku markiz do okien pionowych i dachowych Fakro zasilanych solarnie dostępny jest automatyczny system sterowania osłoną (jest to opcja do zaprogramowania w osłonie).
Co roku pojawiają się nowe produkty, a dotychczasowe są udoskonalane. Warto na bieżąco śledzić nowinki na rynku, aby zmniejszyć ryzyko, że po czasie będziemy żałować dokonanego wyboru. A gdy nadejdzie w końcu czas na zmianę klasycznego, ręcznego sterowania warto dokonać najkorzystniejszego cenowo i najrozsądniejszego w danym momencie rozwiązania dla danych potrzeb.