Nie ma nic bardziej irytującego niż dźwięk komara przy uchu, który nieuchronnie zapowiada, że w ciągu kilku minut będziesz mieć świeży ślad po ukąszeniu w miejscach, gdzie akurat skóra jest narażona. Komary to plaga na obszarach podmokłych, o dużej wilgotności i w lasach. Nieważne, czy zamierzasz uchronić się ukąszeń podczas wyprawy nad jezioro, czy może chcesz zwalczyć populację komarów w swoim ogródku w tym wpisie znajdziesz kilka metod, które pomogą w osiągnięciu celu.

1. Odganiaj komary od swojej skóry

Jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, do odgonienia komarów możesz użyć każdego przedmiotu. W skrajnych przypadkach użycie gazety lub książki z pewnością zda egzamin, jednak warto wyposażyć się w specjalną packa na owady. Ważne, aby packa była wykonana ze sprężynującego materiału (siatki plastikowej lub metalowej) dzięki czemu zwiększa się szansa trafienia insekta.

Obecnie w sprzedaży dostępne są elektryczne packi na komary, co dodatkowo zwiększa skuteczność łowów i zmniejsza liczbę plam na ścianach i meblach. Należy jednak pamiętać, że siatka pozostaje pod napięciem, w związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas jej użytkowania. Cena elektrycznej packi na komary to ok. 20 zł.

2. Broń chemiczna!

Wysmarowanie się środkiem odstraszającym komary jest najlepszym sposobem na uniknięcie ukąszenia “w terenie”. Sprayów czy balsamów należy używać na odkrytych powierzchniach skóry i na ubranie podczas przebywania na zewnątrz. Tu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stężenie substancji w środku:

 

  • Repelenty zawierające od 30% do 50% DEET (N, N-dietylo-m-toluamid) są najbardziej popularne,  zalecane dla osób dorosłych i dzieci powyżej 2 miesiąca życia i pozostają skuteczne przez kilka godzin. Repelenty z mniejszą ilością DEET zapewniają krótszą ochronę i w związku z tym muszą być stosowane częściej.
  • Repelenty zawierające do 15% picaridinu muszą być stosowane nieco częściej. Picaridin jest bezwonny, pozostawia przyjemną w dotyku warstwę na skórze. Badania wykazały, że jest tak skuteczny jak DEET i może teoretycznie być stosowany u małych dzieci w wieku od 2 miesięcy.
  • Dzieci poniżej 2 miesięcy życia należy chronić stosując raczej moskitiery z elastyczną krawędzią niż przy użyciu środków odstraszających.

Należy pamiętać, że w przypadku stosowania kremów przeciwsłonecznych, środek przeciw komarom powinno się wsmarować jako pierwszy.

3. Naturalne środki odstraszające

Olej cytronelowy, olejek cynamonowy i olej rycynowego są znanymi odstraszaczami komarów. Większość naturalnych repelentów wymaga jednak częstszego stosowania niż ich chemiczne odpowiedniki.

4. Noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami

Najprostszym sposobem na uniknięcie ukąszeń jest zakrywanie ciała, dodatkowo ubrania możesz spryskać repelentem (jest to bezpieczniejsze wyjście niż zastosowanie ich bezpośrednio na skórę), a poza tym:

  • unikaj noszenia ciężkich, nieprzewiewnych ubrań gdy jest gorąco – wtedy szybciej się pocisz, a wilgoć przyciaga komary;
  • komary najbardziej lubią kolor czarny, czerwony i niebieski, więc staraj się ich unikać przy wyborze garderoby;
  • staraj się nie używać intensywnych perfum – mogą one przyciągać komary.

5. Stosuj moskitiery w nocy

Jeśli śpisz w strefie z dużą ilością komarów, możesz zakupić moskitierę, która stworzy zasłonę wokół łóżka lub maty tak, żeby dotykała podłogi ze wszystkich stron. To naprawdę skuteczny sposób, aby zapobiec dostania się komarów do wnętrza, zwłaszcza, jeśli są otwarte okna lub drzwi.

  • Przed pójściem spać sprawdź, czy w sieci nie ma dziur; nawet zbyt długie paznokcie mogą zrobić dziurę w siatce w czasie snu.
  • Upewnij się, że nie stykają się po sieci w dowolnym miejscu w czasie snu.
  • Legowiska dla psów i innych zwierząt powinny być pokryte moskitierami w sezonie wylęgu komarów.

6. Zabezpiecz swój dom

Sprawdź swoje moskitiery okienne i napraw te, które posiadają otwory, które pozwalają komarom wlatywać do środka. Uszczelnienie sylikonem lub zrobienie łaty z plastra lub taśmy może wystarczyć. Uszczelnij wywietrzniki okienne i drzwiowe. Nie ma pewnego sposobu, aby całkowicie uniknąć komarów, ale podjęcie nawet takich środków może naprawdę pomóc.

7. Użyj świec z olejkiem cytronelowym

Rozpal w ogrodzie kilka świec lub pochodni przeciwkomarowych. Ich dym pozwoli odstraszyć komary i inne insekty w okolicy.

8. Ustaw miskę z wodą aby przyciągnąć komary

Jeśli spożywacie posiłek na świeżym powietrzu, możecie odciągnąć komary przez umieszczenie w ustronnym miejscu w pobliżu miski z wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Komary zostaną przyciągnięte do źródła wody i uwięzione w mydlanej powłoce.

9. Używaj oświetlenia, które nie przyciąga owadów

Umieść diody LED wokół otworów drzwiowych, okien i ganków. Komary nie będą gromadzić się, gdy światło pochodzi z oświetlenia LED.  Również światło lamp sodowych przyciąga niewiele owadów.

10. Regularnie koś trawę i przycinaj krzewy

Zbyt wysoka trawa i zarośnięte krzewy mogą tworzyć miejsca wylęgania się komarów. Pamiętaj, aby regularnie kosić trawnik i przycinać żywopłot.

Na podstawie wikihow.com

10 skutecznych sposobów na pozbycie się komarów
Pozostaw numer telefonu - oddzwonimy!

Prosimy o podanie numeru telefonu oraz przybliżonej tematyki rozmowy. Postaramy się skontaktować z państwem najszybciej, jak będzie to możliwe.


    Numer telefonu:
    Interesują mnie:

    X
    Pozostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!