Właściwy sposób obsługi ma duże znaczenie dla trwałości i niezawodności każdego produktu. To samo tyczy się okien.
Co prawda nie zajmujemy się sprzedażą i montażem okien, ale jako firma oferująca osłony okienne na codzień spotykamy się z niewłaściwym obchodzeniem się z oknem. Okresowo świadczymy również usługi sezonowej (zimowej) regulacji okien.
Poniższy krótki poradnik powstał na bazie naszych doświadczeń i tyczy się przede wszystkim okien PCV, jednak porady są uniwersalne i mogą być stosowane do wszystkich rodzajów okien.
Należy przede wszystkim pamiętać, że:
- Skrzydeł okiennych nie należy gwałtownie obijać i dociskać do sąsiadujących ścian. Skrzydła nie powinny być dociążane.
- Nie wolno wtykać, zahaczać przedmiotów o ramę skrzydła, w taki sposób, że umieszczone one zostają między skrzydłem a ramą okna. Tu szczególnie proszę uważać na “bezinwazyjne” uchwyty do rolet.
- Przy wietrznej aurze należy pamiętać o zamknięciu okien i drzwi.
- Skrzydła okienne należy zabezpieczyć przed niepożądanym otwarciem przez dzieci, jak również przed przytrzaśnięciem palców.
Obsługa klamki okiennej:
- Każdej zmiany położenia klamki należy dokonywać dokładnie na zamkniętym oknie.
Regulacja okien & smarowanie okuć:
- Okno można regulować w trzech “płaszczyznach”: podnoszenie lub opuszczenie całego skrzydła okiennego, podnoszenie lub opuszczenie górnej części skrzydła oraz przesuwanie skrzydła na boki.
- Dodatkowo można regulować siłę docisku skrzydła. Niestety przy większym docisku klamka będzie pracowała mniej płynnie (“ciężej”).
- Co dwa lata powinno się dokładnie wyczyścić i nasmarować okucia okienne. Do smarowania można użyć specjalnego preparatu lub oleju do smarowania maszyn do szycia, wazeliny technicznej.
- W przypadku zabrudzenia okucia tynkiem (na przykład w następstwie prac remontowych) okucia należy bezwzględnie rozebrać, dokładnie oczyścić, umyć w nafcie, nasmarować i ponownie zamontować po uprzednim dokładnym oczyszczeniu szczeliny okuciowej.