Generalne, przedświąteczne porządki oznaczają również mycie okien, pranie firan i zasłon, a także skuteczne czyszczenie i odkurzanie osłon okiennych – rolet, żaluzji czy plis. Zadziwiające jest jak wiele kurzu gromadzi się na osłonach okiennych, a podczas sprzątania wyzwaniem staje się skutecznie oczyszczenie osłon, bez ich uszkodzenia i pozostawienia plam.

Sposób czyszczenia osłon okiennych będzie zależał przede wszystkim od ich rodzaju, jak również typu materiału z jakiego zostały wyprodukowane. Istotna jest również ocena stopnia i sposobu zabrudzenia – inaczej czyści się jedynie zakurzone rolety czy żaluzje, a inaczej poplamiony np. tłuszczem materiału w rolecie.

Osłony okienne mają tendencję do zbierania kurzu, więc na samym początku koniecznie trzeba je przetrzeć na sucho, aby uniknąć trwałego zabrudzenia osłon i rozmazywania się plam po materiale. Niezbędne będą specjalne antystatyczne ściereczki do kurzu lub bawełniane czy flanelowe szmatki. Ewentualnie można użyć specjalnej końcówki do odkurzacza czy spróbować wykorzystać jeden ze sprytnych sposobów i owinąć ściereczkami szczypce kuchenne, co pozwoli na łatwiejsze czyszczenie lamel w żaluzjach.

W przypadku żaluzji najskuteczniejszym (choć żmudnym w przypadku większych gabarytów) sposobem czyszczenia jest ustawienie żaluzji w pozycji zamkniętej i przetarcie każdej lameli osobno, zaczynając od góry. Jeżeli zrobimy to dokładnie wycieranie lamel z drugiej strony nie będzie konieczne.

W późniejszym etapie do czyszczenia lamel czy materiału w rolecie można użyć delikatnie zwilżonej czystej szmatki lub gąbki z minimalną ilością delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń lub szyb). W przypadku doboru detergentu należy wybierać bardzo delikatne środki, dzięki czemu unikniemy ryzyka ewentualnego odbarwienia materiału. 

W przypadku żaluzji drewnianych należy uważać, żeby nie zabrudzić drabinki sznurkowych czy taśmowych w jasnych kolorach – o ile usunięcie brudu z lamel jest proste, o tyle plamy na drabince są bardzo trudne w usunięciu ze względu na trudny dostęp.

Przed przystąpieniem do czyszczenia na mokro należy potwierdzić czy producent dopuszcza taką możliwość. Nie wszystkie materiały roletowe dostępne na rynku są zmywalne. Większość producentów nie dopuszcza możliwości prania materiałów w roletach i plisach. Niekiedy istnieje możliwość prania chemicznego lamel w żaluzjach pionowych (verticalach).

W przypadku trudnych do usunięcia plam ważne jest, aby nie zostawiać ich usunięcia na później i spróbować zrobić to w możliwie najkrótszym czasie, co zwiększa szansę na całkowite usunięcie zabrudzenia. W przypadku poważniejszych plam lepiej skonsultować się ze specjalistą zanim zaczniemy pochopnie działać. W ostateczności, jeżeli wszystko zawiedzie, warto rozważyć wymianę materiału w roletach 😉 (jeżeli istnieje taka możliwość).

 

Przedświąteczne porządki. Sprytne sposoby na czyszczenie rolet i żaluzji.
Pozostaw numer telefonu - oddzwonimy!

Prosimy o podanie numeru telefonu oraz przybliżonej tematyki rozmowy. Postaramy się skontaktować z państwem najszybciej, jak będzie to możliwe.


    Numer telefonu:
    Interesują mnie:

    X
    Pozostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!