Obecnie odchodzi się od klasycznych dekoracji okien – firan i zasłon, na rzecz bardziej nowoczesnych i praktycznych rozwiązań. Wobec tego wiele osób wykańczających obecnie mieszkanie staje przed pytaniem: żaluzje czy rolety? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wielość rozwiązań, możliwości i szeroki wybór tkanin utrudnia wybór. Tu chcemy z perspektywy osób mających największą możliwość zebrania “z rynku” opinii klientów podsumować podstawowe informacje przydatne przy wyborze: żaluzje z drewna czy rolety z materiału?

Naszym zdaniem te dwa typu osłon okiennych wewnętrznych najbardziej pasują do wnętrz nowoczesnych. Żaluzje z materiału innego niż drewno, np. żaluzje aluminiowe nadają wnętrzu biurowego charakteru. Natomiast żaluzje materiałowe jakoś nas nie przekonują. Za to bogaty wybór typów i kolorystyki rolet powoduje, że tylko one mogą konkurować z żaluzjami drewnianymi.

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane, jako produkt wykonany z naturalnego i szlachetnego materiału jakim jest drewno przełamują surowe, pełne szkła i aluminium nowoczesne wnętrza. Naturalne piękno żaluzji drewnianych to mnogość odcieni, które doskonale komponują się z drewnianymi ramami okiennymi i innymi drewnianymi elementami wykończenia wnętrz: podłogami, meblami, dzięki czemu możemy uzyskać efekt harmonii we wnętrzu. Drewniane lamele żaluzji mogą mieć 25 mm, 50 mm lub w najnowszych produktach nawet 70 mm. 

Żaluzje pozwalają regulować kąt padania światła, jednak należy pamiętać, że zsunięte żaluzje przesłaniają część okna i ograniczają przez to ilość światła słonecznego, które dociera do pomieszczenia. Dodatkowo w przypadku szerszych żaluzji 50 mm lub 70 mm w niektórych przypadkach ograniczają one możliwość otwarcia okien na oścież. Dodatkowo jako wykonane z naturalnego drewna są narażone na wykrzywianie, nie gwarantują całkowitej powtarzalności kolorów i posiadają zmienny układ słojów. Jeśli więc ktoś oczekuje jednolitego koloru każdego elementu, to żaluzje drewniane mogą go rozczarować.

Rolety materiałowe
Ogromną zaletą rolet materiałowych jest bardzo duża paleta kolorów i wzorów dostępnych na rynku, co daje możliwość dostosowania rolet do dowolnej aranżacji. Dodatkowo można też dokonać wyboru materiału pod kątem przepuszczalności materiału. Niektóre materiały zapewniają całkowite zaciemnienie okien, co sprawdza się przede wszystkim w bardzo słonecznych mieszkaniach eksponowanych na stronę południową lub zachodnią.

Naszym klientom w szczególności polecamy rolety materiałowe oraz rolety dzień noc w wyjątkowo małej kasetce mini, montowanej na skrzydle okiennym. Dzięki małym rozmiarom pozwala ona na swobodne otwieranie okna bez uszkodzenia ścian. Dodatkowo materiał jest prowadzony przy szybie i ograniczony prowadnicami, co jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie przy oknach uchylnych, ponieważ materiał cały czas jest umocowany blisko szyby. Natomiast klasyczne rolety wielkogabarytowe montowane są na ścianie lub suficie i zasłaniają cały otwór okienny. Niewątpliwą zaletą rolet jest fakt, iż pozwalają na całkowite zaciemnienie okna. Poza tym są dużo lżejsze niż żaluzje drewniane, przez co ich montaż jest możliwy w większej ilości przypadków.

Rolety niestety nie pozwalają na regulowanie kąta padania światła, rolety możemy jedynie zatrzymać na żądanej wysokości. W przypadku rolet nie w pełni zaciemniających nie możemy także liczyć na całkowitą prywatność – przez większość materiałów przepuszczających światło słoneczne widoczne są sylwetki osób i przedmiotów wewnątrz pomieszczenia.

Żaluzje drewniane czy rolety dzień noc?
Pozostaw numer telefonu - oddzwonimy!

Prosimy o podanie numeru telefonu oraz przybliżonej tematyki rozmowy. Postaramy się skontaktować z państwem najszybciej, jak będzie to możliwe.


    Numer telefonu:
    Interesują mnie:

    X
    Pozostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!